Stolarz Wrocław-Blog

Co się kryje pod nazwą meble?

2017-01-24 09:01:07, komentarzy: 0

Witam serdecznie

 

W tym artykule przybliżę państwu podział mebli drewnianych, sposób wykonania oraz główne zastosowanie.

 

Może na początek nieco o przeszłości mebli drewnianych. Jak mówi historia, obejście człowieka już w czasach pradawnych zawierało sporo przedmiotów ułatwiających siedzenie, leżenie oraz przechowywanie przedmiotów. Pierwszymi stołkami były części odziomkowe drzewa, tzw. pniaki. Za pierwsze regały wolnostojące można by uznać tyczki, na których zawieszano złowione ryby.

Za łóżka służyły okorowane okrąglaki, z ułożonym siennikiem, liściem, mchem lub później futrem. Tyle słowem wstępu o pradziadach mebli drewnianych.

 

Przejdźmy może do podziału mebli drewnianych. Najogólniej rzecz ujmując dzielimy je na dwie podstawowe grupy, mianowicie: meble drewniane skrzyniowe oraz meble drewniane szkieletowe.

Meble drewniane skrzyniowe to te wszystkie, w których możemy wyodrębnić konstrukcję zamkniętą, posiadającą boki, wieńce górne i dolne, tył oraz przód. Typowym meblem tego typu jest szafa.

 

 

Natomiast meble drewniane szkieletowe, nie posiadają zamykającej, płytowej powierzchni jak w wypadku powyższym.

 

Zbudowany jest on, jak sama nazwa wskazuje, z wąskich części drewnianych, tworzących solidną ramę, łączoną pod kątem prostym.

 

Oczywiście nie znaczy to, iż mebel drewniany szkieletowy nie posiada większych płaszczyzn. Otóż przedstawiam państwu przykład. Właściwym przedstawicielem tych mebli jest stół.

 

 

Dobrym przykładem kolejnego mebla szkieletowego będzie krzesło.

 

 

Zbudowane z nóg, łączyn, oskrzyni, oparcia i siedziska, swoją konstrukcją zapewni nam stabilność oraz bezpieczeństwo.

Jak widzą państwo sami drewniane meble, czy to szkieletowe czy skrzyniowe, mogą posiadać różne odmiany i czasem, dla nieobeznanego oka, może być to nie lada wyzwaniem, rozpoznanie.

 

Czy szafki łazienkowe z długimi nóżkami to meble drewniane szkieletowe czy też nie?

 

Na te pytanie odpowiemy sobie w kolejnym artykule już niebawem.

 

 

Ps. Nazwa meble pochodzi od francuskiego słowa meubles, (mobile) czyli ruchomy, możliwy do przemieszczenia.

Kategorie wpisu: Meble drewniane
« powrót

Dodaj nowy komentarz