Stolarz Wrocław-Blog

Ja wykonać dobry front z drewna?

2017-12-11 09:28:45, komentarzy: 0

W dzisiejszym wpisie przedstawię wytworzenie frontu meblowego.

 

Podchodząc do planowania pracy, przede wszystki powinniśmy wykonać rysunek lub szablon naszego przyszłego frontu meblowego.

Po wstępnych szkicach i rozmierzeniu, najlepiej w stosunku jeden do jednego, przechodzimy do wyboru, jak zwykle, drewna na front meblowy.

 

Front meblowy najlepiej jeśli będzie wykonany z drewna, o którym wiemy, iż jest właściwie przygotowane.

 

Co to oznacza?

 

Drewno na front meblowy powinno, jak już wielokrotnie pisałem we wcześniejszych artykułach, być nie ze świeżo ściętego drzewa, lecz odpowiednio składowane na świezym powietrzu pod zadaszeniem a po właściwym leżakowaniu, doprowadzone do odpowiedniej wilgotności. Warto wybierać, niezależnie od gatunku, takie drewno aby nie posiadało w swoim przekroju zbytniej ilości sęków, te nadpsute, wypadające oraz tabaczne, mocno upośledzają wytrzymałość drewna i jego stabilność. 

 

Przejdźmy teraz do sposobu wykonania frontu meblowego.

 

W zależności od rodzaju wykończenia wnętrza, front meblowy może być konstrukcji desowej, płytowej lub płycinowo-ramowej.

 

Składźba najmniej trzymająca wymiar to płytowa oraz deskowa. Materiał, nawet najlepiej przygotowany i użyty do tego rodzaju frontów, może nie spełniać naszych oczekiwań. Oczywiście jest na to zaradzenie. Można obustronnie wzmacniać powierchnię frontu meblowego naklejeniem obłogu lub forniru, jednostronnie wklejenie listewek trzymających lub wykonać front meblowy z płyty stolarskiej.

 

Front meblowy o budowie ramowo płycinowej.

 

Moim zdaniem jest to  najlepszy sposób wykonywania zdecydowanie wlaściwych frontów meblowych. Ramy stanowią mocną zwartą konstrukcję a płycina ma możliwość pracy po osadzeniu jej we wręgach płyciny. Taki front meblowy jest najrówniejszy.

 

Oczywiście po wykonaniu surowego wyrobu, trzeba go jeszcze przysposobiać dalej, zostaje nam przygotowanie powierzchni, możemy ją szlifować na gładko lub wykonać jakąś formę postarzania.

Szczotkowanie da nam efekt drewna ruszonego zębem czasu.

 

drzwiczki drewniane kuchenne na zamówienie wrocław

 

Po wszystkich zabiegach, możemy przejść do wykończania naszego frontu meblowego.

 

Drewno jak każdy wie, mniej lub bardziej przyjmuje wszelakie środki zabezpieczania i upiększania powierzchni, przeto możemy ciekawie barwić, lakierować lub olejować je.

Po tych czynnościach, nasz wyrób wygląda naprawdę ciekawie.

 

szary front kuchenny na zamówienie drewniany wrocław

Kategorie wpisu: Meble drewniane
« powrót

Dodaj nowy komentarz