Kursy stolarskie Wrocław: Stolarstwo Art

Niebawem rozpoczniemy stolarskie zajęcia warsztatowe, dla chętnych osób, które kochają drewno i zabawę z nim.

Stolarstwo w drewnie dzisiaj jest traktowane po macoszemu, brak odpowiednich fachowców oraz państwowych uczelni, doprowadziło do stanu cofania się. 

Zależy nam na wyjściu naprzeciw wszystkim, którzy chcą zgłębiać, zarówno teorię jak i praktykę stolarską. Stolarskie zajęcia warsztatowe dla pasjonatów.

Nie obiecujemy cudów, natomiast pewne będzie u nas solidne rękodzieło

Przedstawimy krótki rys historyczny  stolarstwa na przestrzeni wieków, omówimy budowę drewna na różnych przykładach, jego sortymenty oraz najbliższe pochodne,  pokażemy jak dobierać surowiec względem warunków wilgotnościowych, zapoznamy z podstawowymi czynnościami obróbczymi, porozmawiamy o najważniejszych maszynach w warsztacie rzemieślniczym

Na koniec części teoretycznej, zbierzemy całą wiedzę w punktach i będziemy ją stosować. W części praktycznej zaczniemy od ręcznych narzędzi, poznamy ich nazwy i budowy, następnie przejdziemy do  zastosowania. Po właściwym zapoznaniu, zajmiemy się  pracami ręcznymi. Stolarskie zajęcia warsztatowe dla wytrwałych.Warsztaty stolarskie Wrocław. Kurs stolarski Wrocław.

Jak mawia powiedzenie: Przez ciernie do gwiazd.

Więcej szczegółów wkrótce.

Stolarskie zajęcia warsztatowe, sama radość. Warsztaty stolarskie Wrocław.Kurs stolarski wrocław.

Na drugi ogień pójdą:

  • Budowa komórki drzewnej i jej zachowanie, na przykładzie oddawania wody związanej i jakie ma to znaczenie dla przyszłego wyrobu stolarskiego

  • Omówimy rodzaje drewna, ze względu na podziały: drewno liściaste oraz iglaste; na budowę i zastosowanie


  • Rozmówimy się nieco o twardościach

Przewiduję na omówienie i zapoznanie się z przykładami w  powyższych punktach na  około 4 do 5 godzin.
Nie jestem dendrologiem, więc nie będę się wymądrzał i serwował historii niesprawdzonych.

Szacunkowo miesiąc spotkań w soboty i niedziele, zajmie około 60 godzin, jeśli któryś z kursantów stwierdzi, iż potrzebuje więcej czasu na obycie się i szlifowanie wiedzy, dosłownie i w przenośni, jest taka możliwość, naówczas możemy przejść w tryb indywidualny.

Przewiduję najsamprzód nie więcej niż 4 osoby cykl warsztatów. Niestety mam ograniczoną powierzchnię zakładu.

Godzina, czyli 60 minut praktyk wynosi 15 zł, natomiast miesiąc przez 6 sobót i niedziel zamknie się w kwocie 920 zł. Warsztaty stolarskie Wrocław. Kurs stolarski wrocław.

Najświeższe wiadomości:

Dla osób przyjezdnych mam zakwaterowanie w dwóch lokalizacjach, jedna na posesji warsztatu natomiast druga trzysta metrów od od niego.

W obydwu przypadkach cena wynosi 15 zł/doba. Warunki może niemariotowe ale nasze rodzime, wiejskie. Warsztaty stolarskie Wrocław. Kurs stolarski wrocław.


Na kursie nauczą się państwo, jak uwidaczniają powyższe zdjęcia, wykonywać ramę oraz poznają państwo nazwy poszczególnych części składowych ramy, a także, co jest również bardzo istotnym, nazwy połączeń.

Są różnego rodzaju ramy i wiele ich zastosowań, niektóre tylko proste w swej budowie i nieszczególnie urodziwe, inne zaś, służące do oprawiania obrazów, niebywale urodziwe.

Poznają także państwo, jakie jest najzacniejsze drewno używane do budowy ram.

Jak wykonać taką ramę?

Zapraszam serdecznie do zgłoszenia się na warsztaty, które rozpoczną się mniej więcej w połowie września. Warsztaty stolarskie Wrocław. Kurs stolarski wrocław.

Stolarstwo to nie tylko wytwarzanie wyrobów, to także naprawa zniszczonych sprzętów stolarskich, czy wręcz ich odtwarzanie.

Na naszym kursie nauczą się państwo jak demontować części mebla, jak usuwać stare powłoki tapicerskie, jak uzupełniać brakujące elementy.

Jak sklejać bez rozbierania na części pierwsze krzesło, którego połączenia już nie trzymają oraz w jaki sposób dotaczać zespoły i podzesłopy krzesła o przekroju okrągłym.

O tych i o innych umiejętnościach renowacyjnych dowiedzą się państwo z naszych kursów. Warsztaty stolarskie wrocław. Kurs stolarski wrocław.

Aby złożyć zapytanie o kurs, prosimy wypełnić poniższy formularz. 
Ważne: wypełnij pola oznaczone *

Jak widać na załączonym zdjęciu, będą mogli państwo się nauczyć rozmierzania i wyrabiania szuflad.

Przy okazji pokażę jak ładnie je wykończyć, wpierw szlifowaniem, później lakierowniem.

Poznają państwo rodzaje połączeń stosowanych w takich wyrobach oraz ich nazewnictwo.

Warsztaty stolarskie dla wszystkich. Kurs stolarski Wrocław.

Do wyrobienia szuflady jest potrzebne dokładne określenie wymiarów i wzięcie pod uwagę kilka bardzo istotnych czynników.

Jakie to czynniki?

Zapraszam na zajęcia warsztatowe. Kurs stolarski Wrocław.

Czasem mamy potrzebę wykończyć powierzchnię drewna, w naszym nowym sprzęcie stolarskim.

Niejednokrotnie nie wiemy, jak do tego podejść.

Wykończenie jest bardzo istotną sprawą, mianowicie zabezpiecza i uwypukla wierzch drewna.

Kurs i warsztaty stolarskie, przez nas prowadzone, pozwolą państwu zapoznać się z przeróżnymi sposobami wykończeń oraz zastosowań poszczególnych środków.

Dla osób lubiących szukać nowych rozwiązań, udostępnimy wiedzę na temat subtelniejszych i tradycyjnych sposobów postarzania powierzchni drewna, takich jak  szczotkowanie oraz nakładanie wszelakich mastyk i patyn. Kursy i warsztaty stolarskie.

Pokażemy jak przygotowywać szczyt różnych rodzajów drewna oraz, które techniki i środki doprowadzą państwa wyrób do niebywałej, i mamy nadzieję, niepowtarzalnej krasy. 


 Serdecznie zapraszamy. Warsztaty stolarskie Wrocław. Kurs stolarski W.rocław

Za nami pierwsze spotkania warsztatowe. W Środowiskowym Domy Samopomocy, ugoszczono nas przysłowiowym chlebem i solą.

 Kurs stolarski przebiegał w naprawdę świetnej atmosferze, podopieczni poznawali jak słusznie przygotowywać powierzchnię drewna do wykończania lakierniczego, pokazaliśmy jak wykonać dłonią połączenie widlicowe proste równoległe czołowe.

 Oprócz spraw ręcznych robótek, wyjaśnialiśmy nieco tajemnic związanych z charakterystyką drewna, wspomnieliśmy o jego twardości, rodzajach, najskuteczniejszych sposobach obróbki, etc.

 Ośrodek posiada kameralną pracownię stolarską, wyposażoną w odpowiednie sprzęty. Do naszych zadań należało także wyłożenia wiedzy, dotyczącej głównych narzędzi elektrycznych oraz ręcznych. Warsztaty stolarskie Wrocław. Kurs stolarski Wrocław.

Nie wypada nie wspomnieć o innych pracowniach rękodzielniczych.

 Śds to także miejsce, gdzie osoby potrzebujące mogą nabywać umiejętności podczas szycia, wyrabiania witraży i ozdób witrażowych, jest miejsce gdzie artystycznie wytapia się szkło, istnieje także dział, w którym podopieczni ośrodka mogą uczyć się przygotowywać słuszne jadło.

Kursy stolarskie w takich miejscach są przywracaniem ręcznych zdolności i odkrywaniem na nowo, zapomnianych umiejętności.

Dziękujemy organizatorom bardzo serdecznie i do zobaczenia na kolejnych spotkaniach.


Nasz kurs stolarski obejmuje także wspólne wyrabianie założonego wyrobu stolarskiego. Mogą państwo z nami wykonać jakikolwiek sprzęt stolarski w ramach naszego kursu stolarskiego.

Oczywiście, iż nie każdy wyrób da się bez doświadczenia szybko wykonać, także w takim przypadku proponujemy wykupienie dodatkowych godzin kursu aby takowe nabrać.

Kurs stolarski przygotuje państwa do samodzielnej pracy nad wyrobami stolarskimi w stopniu podstawowym, natomiast dla chcących poznać szerzej technologię stolarską, polecamy omówienie szkolenia indywidualnego.

W dniu dzisiejszym wykonywaliśmy graniakowe części schodów a mianowicie tralki.

Jak się wyrabia takie tralki?

Sposobów jest kilka, omówione będą na kursie.

Najbliższe dni przeznaczymy na ich wykończanie. 

Kurs stolarski dla każdego. Warsztaty stolarskie Wrocław.