Parapety/progi drewniane Wrocław-Stolarstwo Art. Stolarz Wrocław

Parapety drewniane mogą przybrać wszelakie kształty, zaoblone, z fazą, z kapinosem lub proste, wykończone na gładko, o zróżnicowanych strukturach może byc wykonany także z różnych gatunków. Jak to było z powstaniem parapetu, nie ma jasnych przesłanek, mamy tylko ogólniki i domniemania. 

Najstarsze zamki w otworach okiennych a dokładnie po zewnętrznej stronie otwory posiadały dodane cegłówki osadzone pod sporym kątem na szerokość, Ich funkcja była zachowawcza i pozwalała wodzie deszczowej spływać nie do wnętrza pomieszczenia a po ścianach na dół, można zaobserwować także w komnatach zamku chociażby w Malborku, iż tamtejsze okna posiadały kamienne wypełnienia od strony pomieszczenia. Stolarstwo Art, stolarz wrocław.

Były na tyle przestrzenne, iż mógł tam spokojnie pomieścić się człowiek. Oczywiście kamień bywa zimny, tak więc zamieniono kamienny na drewniany. Pałace z okresu baroku obfitują w bardzo wymyślne parapety drewniane, przyjmują one niemalże funkcje łóżka czy wygodnego szezląga. Stolarz Wrocław.

Niejednokrotnie kładziono na nim ciepłe, grube tkaniny i spoczywano w dżdżyste dni. 

Tradycyjne budownictwo wiejskie z drewna, posiada też sporą ilość odmian, choć nie są tak wystawne jak poprzednie. Na pewno nie mieściły człowieka a raczej częściej służyły jako przechowalnia słoików, mieściły kwiaty, i tym podobne. Kilka słów o zabezpieczeniu parapetu drewnianego.

Parapety drewniane służą do wykończania powierzchni w pomieszczeniu. Odrębne zastosowanie parapetu drewnianego jest umieszczanie go na szczytach murków, załomów oraz innych tego typu stawb. Można go wykonać z różnych materiałów, do wewnątrz jednakże pasuje zdecydowanie niekamienny. Stolarz Wrocław.

 Najskuteczniejsze są farby odporne na przenikanie wody, jeszcze 20 lat temu wzmacniano ich powierzchnie emaliami, jak wiadomo z przeróżnym skutkiem. Posiadamy teraz wiele wykończeń i pokryć lakierniczych wodoodpornych jak i substancji woskowo-olejowych. 

Dawniej do okien stosowano parapety drewniane z wręgiem, w którym zbierała się woda, skroplona bądź na szybie bądź z wody deszczowej. Jako, iż posiada niemałą powierzchnię, posłuży jako wystawa dla kwiatów a przy szczególnie dużych okiennicach, przybiera zastosowanie jako leżanka. 

Stolarstwo Art i parapety drewniane. Stolarz Wrocław. Stolarstwo Wrocław. 

Ważne: wypełnij pola oznaczone *