Regały drewniane Wrocław-Stolarstwo Art. Stolarz Wrocław.

Do wytworzenia pierwszych regałów drewnianych przyczyniono się w starożytnym Rzymie. Rzymskie biblioteki wypełniały wspaniałe regały drewniane wykonane ze szlachetnego drzewa cytrynowego i upiększane kością słoniową. 

Regały drewniane od zawsze służyły jako miejsce do przechowywania, słowo regał idzie z germańskiego słowa oznaczającego półkę. Tak więc, kiedyś do kilku półek dołożono ściany boczne i tak w ten prosty sposób powstał ten wielostosowany mebel-regał drewniany. 

Przez wieki zmieniał także swoją formę, rozkwit stolarstwa artystycznego w XVI i XVII wieku doprowadził do powstania arcydzieł, gdzie to stolarze zamienili się w arcyfachowców rzeźby i zdobnictwa. Warto wspomnieć o wielopiętrowych ragałach na książki, które mieściły się w olbrzymich bibliotekach uniwersyteckich.

 Regały drewniane na książki były wysokości kilku kondygnacji, ze specjalnymi jezdnymi drabinami, wykonanymi do prostszego dostepu do woluminów. 

Meble te były wykonane w konstrukcji ramowo-płycionowej, czyli same w sobie stanowiły bardzo wytrzymałą a także stabilną konstrukcję. Sam wygląd zapierał dech w piersiach. 

Niejednokrotnie rzeźbione, wykończane na różne kolory. Oczywiście oprócz funkcji dekoracyjnych, regały drewniane biblioteczne zawierały niesamowitą ilość półek oraz przegródek. 

Niektóre z nich zawierały w swojej konstrukcji miejsca gdzie bibliotekarze, w ramach ochrony przed insektami, zastawiali pułapki oraz stosowali naturalne składniki naturalne odstraszające owady niszczące książki. 

Równie ważnymi ośrodkami, jak nie wcześniejszymi, były opactwa i klasztory. 

W nich także przechowywano mnogość ksiąg. Jednakże ówczesne średniowieczne regalia nie mogły konkurować z ozdobnością wcześniej opisanych. 

Obecnie klasztory posiadają już składnice ksiąg w kształcie i w wyrazie bogatsze od średniowiecznych. Proste w formie pozostają nadal archiwalia. 

Tak czy inaczej, dzisiaj wciąż używamy tegoż na książki, do magazynów, na bibeloty oraz do sklepów. Wszędobylski regał drewniany. Do zamówienia w Stolarstwo Art. Stolarz Wrocław